EROII MARTIRI AI REVOLUȚIEI DIN DECEMBRIE 1989, COMEMORAȚI ASTĂZI LA GIURGIU

Eroii martiri ai Revoluției din decembrie 1989 au fost comemorați astăzi de către oficialitățile giurgiuvene printr-un ceremonial militar religios ce a marcat împliniriea a 28 de ani de la evenimentul care a dus la eliberarea României de sub dictatura comunistă. Ca și în anii precedenți, manifestările au debutat la Troița din fața Teatrului ”Tudor Vianu” cu întâmpinarea autorităților, intonarea Imnului Național al României și cu depuneri de coroane la “Monumentul Eroilor Martiri”, continuând la Biserica Eroilor cu un ceremonial religios și cu depuneri de coroane de flori la Mausoleul Eroilor din incinta bisericii.

Executivul Primăriei a fost reprezentat de primarul Nicolae Barbu, cei doi viceprimari, Ionuț Cioacă și Ion Dragomir, și administratorul public al municipiului, Niculae Ghiță.

Manifestările dedicate zilei de 22 decembrie s-au încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.

Ultima modificare: 22.12.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul PROIECTE DE INVESTIȚII CE URMEAZĂ A FI REALIZATE ÎN 2018